Zakiszanie w belach = wyższa rentowność!

Przeprowadzono wiele badań na temat jak najlepszego wykorzystania paszy dla zwierząt. W 2012/2013 r.

CRV wykonało analizę mleka i jakości, w której wykorzystało łącznie 20 krów tej samej rasy (genetycznie identycznych) – wszystkie krowy w teście ocieliły się w tym samym okresie (czerwiec-lipiec) i były tej samej rasy – 10 karmionych kiszonką belowaną za pomocą kompaktora Orkela i 10 karmionych kiszonką z silosu przejazdowego. Test trwał sześć miesięcy, sierpień 2012 r. – styczeń 2013 r.

Wyniki były zaskakujące! W analizie CRV zauważył, że krowy karmione kiszonką belowaną maszyną Orkel produkowały 25,5% więcej mleka przy tej samej ilości paszy. Procent tłuszczu był wyższy, mleko zawierało 26% więcej białka i 30,2% więcej laktozy. Jednym z najważniejszych czynników było to, że liczba komórek w mleku od krów karmionych belami była średnio o 84% niższa niż w przypadku krów karmionych z silosu bunkra.

MP2000 from Orkel AS on Vimeo.

Krótko mówiąc: Krowy karmione kiszonką z bel wykonanych przez Kompaktor Orkel wyprodukowały więcej mleka z taką samą ilością paszy. Ich mleko zawierało więcej tłuszczu, więcej białka, więcej laktozy i mniej komórek. Wniosek był następujący: Belowanie o wysokiej gęstości = wyższa rentowność!

Dodając fakt, że strata w silosie wynosi 20-30%, w porównaniu do 1-3% w przypadku bel, nie powinno być wątpliwości! Czy chcesz przeczytać więcej szczegółów na temat analizy? Pobierz wyniki analizy.

Jako lider rynku Kompaktorów, przez ponad 12 lat udowodniliśmy wysoką jakość maszyn i usług. Poznaj nasze kompaktory!

Zobacz dlaczego belowanie kiszonki to pasza najwyższej jakości